Silopi Turizmi

Silopi Turizmi


Ülkemizi Ortadoğuya bağlayan önemli bir karayolu olan E-24 Karayolu ilçemizden geçmekte ve Habur Sınır Kapısına ulaşmaktadır.

İlçemizin günlük otobüs seferleriyle başta Ankara, İstanbul, İzmir, Konya, Adana, Bursa, Samsun gibi büyük şehirler olmak üzere hemen hemen Türkiye"nin her yerine ulaşım rahatlıkla sağlanmaktadır. İlçemizde 30 Km Devlet karayolu bulunmaktadır.
İlçemizde bulunan yerleşim birimlerinin toplam yol uzunlukları 120 Km olup hepsi asfalttır.

ESKİ UYGARLIK KALINTILARI

Bölge halkı geçmişte devamlı göçebe hayatı yaşadıklarından dolayı bölgede pek tarihi eser bulunmamaktadır.
Bölge halkından bazı aşiretlerin Silopi dışında mezarlıkları bulunmaktadır. Silopi topraklarında bulunan ve tespit edildiğimiz eski mezarlıklar, Silopi`nin kuzeyindeki bölgelerdedir. Başak (Zıdıkan)`ın kuzeyinde dört tane, Dedeler (Babika) yakınında iki tane, Kaymakati tepesinin kuzeyinde üç tane, Şeyh Ömer Ziyareti`nin solundaki yamaçta bir tane bulunmaktadır. Bu yerler hep Cudi Dağı eteklerinde yer almaktadır. Bu da eski yerleşim birimlerinin buralarda olduğunun göstergesidir. Silopi`de eski uygarlıklara ait olan ve uygarlıklar kaybolunca kalanlar dinsel nitelikte olanlardır.

TARİHİ KALINTI ve HARABELER

Silopi ve köylerinde pek çok harabe olması gerekirken birçoğu yok olmuş veya yerleri bulunamamaktadır. Bunun sebebi kullanılan yapı malzemeleri ile doğa koşullarıdır. Doğa koşulları burada hep uç noktalarda seyretmektedir. Kışın çok kuvvetli rüzgârlar ve sağanak yağmurlar olurken, yazın aşırı sıcaklıklar yapıları tahrip etmiştir. Ayrıca zaman zaman görülen sel felaketlerinde bunların yok olmasına sebep olmuştur. Silopi çevresinde yer alan ve tespit edilebilen harabeler şunlardır:

NUH NEBİ CAMİSİ
Cumai (Birlik) Köyü`nün güneyinde bulunmaktadır. Bu caminin Nuh Peygamberin ovaya indiği yer olarak kabul edilen yerde kurulduğuna inanılmaktadır.

AŞİ HARABESİ
Başverimli (Tılqebin) Köyü`nün kuzey batısındadır. Köye yaklaşık 300 metre uzaklıktadır.

KİLİSE HARABESİ
Başköy`den Habur`a giden yol üstünde yer alır.

BASURİN KALESİ KALINTILARI
Yankale (Basurin)`de yıkık bir kale duvarı bulunmaktadır. Buranın Osmanlılar zamanında yapıldığı tahmin edilmektedir. Bu kalenin içinde tatlı içme suyu bulunmaktadır. Çevresine nazaran yüksekte olan kalenin içinde tatlı suyun olabilmesi için mutlaka bir su kanalının olması gerekmektedir. Ancak yapılan araştırmalarda böyle bir emareye rastlanılmamıştır.

CUDİ DAĞI PUTPEREST HARABELERİ
Dağın zirvesine yakın yerlerde putperestlere ait içinde resimler olan dört tane mağara vardır. Bu mağaralar putperestlerin ibadethane olarak kullandıkları yerlerdir.

TILQEBIN HARABESİ
Tılqebin deresinin kuzeyinde yer almaktadır. Başköy Harabeleri. Başköy`ün 600 metre güneybatısında bulunmaktadır.
Köyü girişendeki harabeler; Başköy`ün kuzeyindedir.

KOYUNÖREN KİLİSE ve CAMİSİ
Koyunören Köyünde kilise ve cami kalıntıları vardır. Harabeler Koyunören`in kuzey batısında yaklaşık 400 metre yukarıda ve sarp bir mevkidedir.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright , Her hakkı saklıdır. Nuhdiyari.com | 2018