Silopi Ekonomisi

Silopi Ekonomisi

İlçede ticari hayat oldukça gelişmiştir. Buna paralel olarak inşaat sektöründe önemli gelişmeler kaydedilmiştir. İlçemizde halen, Ziraat Bankası, Halkbankası, Akbank, Oyakbank, Denizbank, Garanti Bankası ve İş Bankasının birer şubesi bulunmaktadır.

NAKLİYECİLİK
E-24 Karayolunun ilçeden geçmesi ve Habur Gümrük Kapısının ilçede bulunması nakliyecilik sektörünü güçlendirmiştir. İlçe halkı genellikle geçimini bu yolla temin etmektedir. Mevcut kamyon ve tır"lar halen Irak"a yük taşımaktadırlar.

TPIC
Irak"a yapılan gıda maddeleri karşılığı mazot ticaretinde, ülkeye giriş yapan mazotun kayıt altına alınması için 1999 yılında kurulan TPAO"ya bağlı TPIC (Turkish Petruleum İnternational Company) Habur Akaryakıt Depolama Tesisleri, Habur"a 5 Km uzaklıkta Yeni Hac Konaklama Tesisleri yanında kurulmuştur.Ancak 2001 yılında Irak"ta mazot sıkıntısının baş göstermesi nedeniyle, mazot ticareti durmuş ve TPIC"in faaliyetleri de buna paralel olarak sona ermiştir.

KAR-KEY TERMİK SANTRALİ
BOTAŞ tesislerinin yanında bulunan özel sektöre ait (22) üniteden oluşan 130 MegaWaat/saat gücüne sahip KAR-KEY Termik santralidir. Santralde günde 600 ton Fuel-Oil tüketilmektedir.

CEY-TAŞ TERMİK SANTRALİ
TKİ Genel Müdürlüğü"ne ait sahanın işletmeciğini, (20) yıl süreyle CEY-TAŞ Madencilik Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş. üstlenmiştir. Asfaltit rezervine dayalı, sirkülasyonlu akışkan yatak teknolojisi ile 1×135 MW gücünde bir termik santral kurulmuş olup faaliyete geçmiştir.

BOTAŞ PS3 İSTASYONU
Kerkük-Yumurtalık Boru Hattının 18 Km"si İlçeden geçmektedir. Boru hattından akan petrolün pompalanması için İpekyolu üzerinde kurulu tesiste halen çalışmaktadır.

AKSU KÖMÜR OCAKLARI
Aksu Kömür Ocakları, 2003 Mayıs ayı itibari ile faaliyete başlamış, ilçemizde kurulan kömür depolama ve nakliye tesisi vasıtası ile günlük 1.000 ton kömür işlenip iç piyasaya sürülmüştür.

KARPİPE PVC PLASTİK FABRİKASI
İlçemiz Ortaköy Köyünde (20) dönümlük arazi üzerinde kurulu bulunan PVC Plastik Fabrikası, temiz su borusu üretmekte olup iç piyasaya sunulmaktadır. Tek makine üzerinde 28 kişi ile 3 vardiya halinde çalışmalarını sürdürmektedir.

UN FABRİKASI
İlçemizde, özel teşebbüse ait (2) adet un fabrikası bulunmaktadır.

İL ÖZEL TIR PARKI SAHASI
Mülkiyeti hazineye ait 500 dönümlük arazi (108 dönümü mülkiyeti İl Özel İdaresine ait) üzerinde yapılan TIR Sahası, Irak"a çıkış yapmak üzere giden araçların E-24 Karayolu üzerinde araç kuyruklarının oluşmaması amacıyla yapılmış ve işletmeciliğini Şırnak İli ve İlçelerinde kurulu bulunan taşıyıcı kooperatifleri tarafından yapılmakta iken 2009 yılında İl Özel İdaresi tarafından devralınmıştır. Saha içinde şoförlerin çeşitli ihtiyaçlarını karşılamaktadır,

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright , Her hakkı saklıdır. Nuhdiyari.com | 2018